Haber

2. Yüzyıl İktisat Kongresi’nin ikinci Danışma Kurulu 27 Ocak’ta yapıldı.

2. Yüzyıl İktisat Kongresi faaliyetleri kapsamında ana kongrenin içeriğini ve programını belirlemek üzere oluşturulan Yüksek İstişare Kurulu, yarın ikinci toplantısını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde gerçekleştirecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Geleceğin Türkiye’sini İnşa Ediyoruz” sloganıyla 15-21 Şubat tarihlerinde düzenleyeceği 2. Yüzyıl İktisat Kongresi’nin hazırlık toplantıları devam ediyor. 2. Yüzyıl İktisat Kongresi’nin 2. Yüksek İstişare Konseyi, Arkas Holding’in desteğiyle 27 Ocak’ta İzmir Swissotel’de yapılacak. Toplantıya Türkiye’nin önde gelen ekonomistleri, bilim adamları ile iş dünyası, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılacak.

İlk toplantıda her bir paydaş kümesinin oluşturduğu beyannameler ayrıntılı olarak tartışıldı ve meclis üyeleri metinlere ilişkin önerilerini sundu. İkinci Yüksek İstişare Kurulu toplantısında uzman toplantılarının sonuçları, ana kongre programı ve kongre sonuç metni görüşülecek.

Alanında onlarca uzman var.
Yüksek İstişare Konseyi, alanında tanınmış, farklı konu ve disiplinlerde uzmanlaşmış çok sayıda değerli isimden oluşmaktadır. Heyet üyeleri arasında Prof. Dr. Ali Yaycıoğlu, Ali İhsan Özgürman, Ali Wish Ersoy, Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan, Alphan Manas, Wish Çerkezoğlu, Prof. Bilge Yılmaz, Burak Dalgın, Dr. Burcu Ünüvar, Prof.Dr.Bülent Gültekin, Prof.Dr.Çağlar Keyder, Faik Öztrak, Feyyaz Ünal, Fikret Bila, Prof. Saydan Sanver, Prof.Dr.İnanç Sak, Prof.Dr.İlber Ortaylı, Takip Fazilet, Kerim Rota, Muhittin Bilget, Murat Karayalçın, Dr. Murat Kubilay, M. Salim Kadıbeşegil, Dr. Özgener, Mustafa Tanyeri, Işık Batur, Başkan Türkkanı, Prof. Dr. Refet Gürkaynak, Selçuk Sarıyar, Dr. Serdar Şahinkaya, Sıtkı Şükürer, Süleyman Sönmez, Şükrü Ünlütürk, Prof. Dr. Tasansu Türker, Prof. Gürses, Prof. Dr. Ümit Özlale, Ünal Ersözlü, Yusuf Işık ve Yusuf Kanlı.
Uzman toplantıları devam ediyor.

Kongrenin ilk fazında gerçekleştirilen Çiftçi, İşçi ve Sanayici-Tüccar-Esnaf Buluşmaları sonucunda hazırlanan nihai metinler kamuoyu ile paylaşıldı. İkinci etabı oluşturan Uzman Toplantıları ise Şubat ayının ilk haftasına kadar devam edecek.
Döngüsel kültür kavramının temel direkleri olan birbirimizle, doğamızla, geçmişimizle ve gelecekle uyum başlıkları üzerinden Uzman Buluşmaları düzenleniyor.
“Birbirimizle Aynı Görüşteyiz” başlıklı ilk uzman toplantısı 13 Ocak’ta St. Vukolos Kilisesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya farklı ekonomik, sosyal ve kültürel özelliklere sahip toplulukların temsilcileri ile demokrasi ve insan hakları alanında çalışan 48 uzman katıldı. “Doğamıza Dönüş” konulu ikinci toplantı 20 Ocak’ta İzmir Tarımsal Kalkınma Merkezi’nde (İZTAM) gerçekleştirildi. Toplantıda iklim krizi, ekoloji ve doğayla uyumlu kalkınma üzerine çalışan 39 akademisyen ve uzman, doğayla uyumlu bir ekonominin nasıl kurulacağını ortaya çıkarmak için bir araya geldi. “Geçmişimizi Anlıyoruz” uzmanlarının üçüncü toplantısı 25 Ocak’ta Yeşilova Höyüğü’nde gerçekleştirildi. Toplantıda 41 tarihçi, arkeolog, uzman ve akademisyen bir araya gelerek paydaşların hazırladığı personel, eş ve sanayici-tacir-esnaf beyannamelerini inceledi. Son uzman toplantısı “Geleceği Görüyoruz” 4 Şubat’ta yapılacak. Uzmanlar, akademisyenler ve aydınlar, önceki paydaş toplantılarında ortaya konan üç bildirgeyi kavramsal ve akademik açıdan inceleyerek ana kongrede yeniden gündeme gelecek delegelere önerilerde bulunuyor.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi
Uzman Toplantılarının ardından 15-21 Şubat 2023 tarihlerinde İkinci Yüzyıl İktisat Kongresi yapılacak ve yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye ile paylaşılacaktır. Kongreye Türkiye’den ve dünyadan seçkin konuşmacılar katılacak.
Kongrenin sekretaryasını İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) yürütmektedir. 2. Yüzyıl İktisat Kongresi hakkında detaylı bilgi ve etkinlik takvimi için iktisatkongresi.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu