Ekonomi

Erdoğan: Mısır’la ticaret hacmini 15 milyar dolara çıkaracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 yıl sonra resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Mısır’ın başkenti Kahire’de, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi tarafından resmi törenle karşılandı.

Ülke heyetlerinin tanıtımının ardından ikili ve heyetler arası görüşmelere başlandı.

Törene Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır katıldı. , Ticaret Bakanı Ömer Bolat, MİT Lideri İbrahim Kalın. Törende, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Kurulu Toplantılarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Ortak Bildiri’yi imzaladı. Daha sonra iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan: Nükleer ve yenilenebilir enerji alanında iş birliğini geliştirmeyi düşünüyoruz

Basın toplantısında Erdoğan, Mısır ve Mısır’ın bin yılı aşkın süredir iç içe geçmiş ortak bir tarih ve kültüre sahip olduğunu hatırlatarak, “Bu köklü mirastan aldığımız güçle Türkiye-Mısır ilişkilerini daha da yükseltmeye çalışıyoruz. Hak ettikleri seviyeye ulaştılar. Aynı güçlü iradenin Mısır tarafında da olduğunu görüyoruz. Değerli kardeşimizi meclis toplantımıza davet ediyoruz.” Bunu gerçekleştirmek için ilk fırsatta Ankara’yı beklediğimi söyledim.

Ek adımlar konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Savunma sanayii de çok önemli potansiyele sahip olduğumuz bir alan. Mısır savunma departmanına değerli yatırımlar yapıyor. Mısır’la iş birliği yapıp ortak projeler geliştireceğimize inanıyorum. Nükleer ve yenilenebilir enerji alanında işbirliğini geliştirmeyi düşünüyoruz. Turizm ve kültür alanında mevcut bağların daha da güçlendirilmesi için çaba göstereceğiz. Kahire’deki Yunus Emre Enstitüsü Türkçeye en çok ilgi duyulan şubedir. “20 bin Mısırlının Türkçe öğrenmek için kurslara kaydolması memnuniyet verici” dedi.

Erdoğan, “Bugün yaptığımız istişarelerde ticaret hacminin kısa sürede 15 milyar dolara çıkarılması konusunda mutabakata vardık. Biz de 3 milyar dolara yaklaşan yatırımlarımızı artırmaya kararlıyız. “Görüşmelerimizde bu yönde atabileceğimiz ilave adımlar konusunda fikir alışverişinde bulunduk.” söz konusu.

2 milyar doları aşan yatırım var

Mısır, Türkiye’nin Afrika’daki en büyük ticaret ortağıdır. Savunma sanayii alanında da değerli bir iş birliği potansiyeli mevcut.

Mısır’da 2 milyar doları aşan Türk yatırımları var. Bu yatırımların yenileriyle genişletilmesi hedefleniyor. Filistin-İsrail meselesi, Doğu Akdeniz, Libya, Sudan, Somali gibi bölgesel konularda da koordinasyon önemli.

yumurtalik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu